کول تپه هادیشهر، تپه ای باستانی با قدمت چندین هزار ساله

0 ۶۳۹

به گزارش پایگاه خبری جلفارس؛ به نقل از جلفانیوز، کول‌تپه به جائی اطلاق می‌شود که تودهٔ بزرگی از خاکستر بصورت طبقه‌طبقه، روی هم انباشته شده و بصورت تپه‌ای مانند درآمده‌ باشد. در آذربایجان غربی بویژه کناره‌های دریاچه ارومیه که مرکز آتشکده‌های ایران بوده‌است، کول‌تپه‌های زیادی برجا مانده‌است. روستائیان از این خاکسترها برای کود دادن بزمین بهره می‌برده‌اند و سالیان دراز است که آنها در کشتزارهای خود استفاده می‌کنند تا موجب باروری زمین گردند، بطوری که برخی از این توده‌های خاکستر یا کول‌تپه‌ها اکنون اثری برجا نمانده‌است. این خاکسترها لایه لایه‌اند و در میان هر لایه مقداری خاک و گاه اشیاء قدیمی بویژه کاسه و کوزه و ظروف مختلف پیدا می‌شود.

“کول تپه هادیشهر” یا تپه خاکستر یکی از نقاط باستانی واقع در شهر هادیشهر در ۱۵ کیلومتری جلفا واقع است.

این کول تپه، تپه ای با ارتفاع ۹۷ متر از سطح دریا به وسعت تقریبی ۶ هکتار و ارتفاع ۱۹ متر از سطح زمین های اطراف است که در داخل شهر هادیشهر و در میان باغ ها و مزارع کشاورزی قرار دارد.
چشمه بسیار پرآبی که مهمترین منبع آبی ساکنان کول تپه را تشکیل می دهد که در حال حاضر به دلیل فعالیت های ساختمانی کاملا خشک شده است.

محوطه کول تپه از جمله معدود محوطه های شمال غرب ایران است که دارای آثار و لایه های فرهنگی بطور متوالی از دوره مس و سنگ جدید و مفرغ قدیم است.

تا به امروز به منظور مشخص شدن وضع فرهنگی و تاریخی این منطقه بر روی کول تپه هادیشهر دو بار کاوش شده است که در فاز اول کاوش ها آثار بسیاری از دوره فرهنگی مربوط به هزاره پنجم و چهارم تا دوره هخامنشیان بدست آورده شده است.

در فاز دوم کاوش ها در سال ۹۳، پس از ۵۰ روز کار میدانی در نهایت آثاری از دوره دالما ( هزاره پنجم پیش از میلاد) پیزدلی ( سه دوره مس و سنگ جدید) دوره کورا – ارس یک دوره مفرغ قدیم، دوره مفرغ میانی و جدید، عصر اهن سه، اورارتویی و هخامنشی کشف شده است.

گفتنی است، بنا اظهار حسن جلالی عزیزیان در کتاب تاریخ مرند و جلفا قدمت کل تپه به هزاره پنجم قبل از میلاد تا اسلامی می رسد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.